دسترسی همگانی(OPAC) کتابخانه سریزدی | حظیره یزد

مدرسة عبد الرحیم خان ( مدرسه نو) واقع در بازار خان یزد از تأسیسات حاجی عبد الرحیم خان است که بین سالهای۱۲۱۹ - ۱۲۳۷ ه ق ، عهده دار حکومت یزد بود .

این مدرسه رو به ویرانی نهاده بود تا به سال ۱۳۶۹ قمری خراب و به جای آن ساختمان جدیدی بنا کردند . به سال ۱۳۷۹ قمری به همت آية الله حاج شیخ محمد صدوقی یزدی(شهید محراب) بنای کتابخانه ای در این مدرسه نهاده شد که چون کتابهای اولیه آن از حاج میرزا محمد سریزدی بود به «کتابخانه سریزدی » مشهور گشت .

روضه محمدیه ( یا مسجد حظیره) نیز یکی از مساجد قدیمی یزد بوده که اصل بنای آن به سال ۸۶۳ ه ق و از اموال حاجی شمس الدين محمد بن زين الدين على شاه میبدی برمی گردد و چون مخروبه بود، به همت آية الله صدوقی ساختمان جدیدی در همان محل قدیم برپا گردید .

در وسط صحن مسجد حظیره ساختمانی به عنوان کتابخانه در نظر گرفته شده بود که به سال ۱۳۶۰ شمسی کتابخانه سریزدی به صورت مستقل به آن مکان منتقل گردید از اوایل سال 1396 که طرح توسعه و مرمت مسجد روضه محمدیه آغاز گردید است کتابخانه به صورت موقت به زیرزمین مسجد منتقل شده و در حال ارائه خدمات به دانش پژوهان است. .

در سفری که مرحوم دانش پژوه به سال ۱۳۶۲ شمسی به یزد رفته بودند از این کتابخانه دیدن کرده و تعداد کتابهای موجود آن را ۲۷۰۱ نسخه چاپی و ۲۷۰ نسخه خطی ذکر کرده است ، سپس به معرفی ۷۶ نسخه آن به ترتیب حروف الفبا پرداخته است .

در حال حاضر نیز روزانه بسیاری از طالبان علم از آن بهره می برند. کتابخانه بعد از شهادت آیت الله صدوقی توسط فرزند ایشان، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی صدوقی، امام جمعه فقید یزد  اداره میگردید که بعد از فوت ایشان در سال 1390خورشیدی، اداره این کتابخانه توسط حجت الاسلام و السلمین محمد صدوقی، یادگار بیت شهید محراب و موسس خانه فرهنگ صدوقی اداره می شود.

 . علاقه مرحوم محمد علی صدوقی به کتاب و خصوصا نسخه های خطی - چنانچه از فهرست مخطوطات کتابخانه شخصی ایشان نمایان است . به کتابخانه رونقی خاص بخشید. کتابخانه سریزدی در حال حاضر دارای حدود 50000 نسخه چاپی و ۹۰۰ نسخه خطی و تعداد بسیار زیادی نسخه سنگی و سربی  است . فهرست نسخه های خطی این کتابخانه توسط فاضل محقق سید جعفر حسینی اشکوری تألیف شده که مجموعا در سه جلد فهرست نویسی نسخ خطی آن منتشر گردید.

کتابخانه هم اکنون به صورت رایانه ای فهرست نویسی شده و کلیه منابع آن در اختیار علاقه مندان علم  آگاهی است.

بخش اعظمی از کتاب های این کتابخانه در وب‌گاه حاضر برای پژوهشگران در دسترس است.

برای دسترسی به صفحه شناسنامه کتابخانه در آرشیو کتابخانه ملی ایران روی لینک کلیک کنید

مشخصات کتابخانه در آرشیو ملی ایران

کاربران آنلاین :38